Probiotika pod lupou

Probiotic clanky fotoDíky současnému způsobu života lidské populace je náš organismus vystaven velkému zatížení, ať už nevhodnou stravou, antibiotiky atd. Během života se tak potýkáme s celou řadou zdravotních obtíží, jako jsou průjmy, bolesti břicha, zácpa, únava. Všechny tyto potíže mají společný jmenovatel, a to je porucha rovnováhy střevní mikroflóry. Díky které se mohou v těle množit škodlivé bakterie, které způsobují zdravotní obtíže. Správné rovnováhy lze docílit jen tehdy, pokud udržujeme rovnováhu mezi všemi bakteriemi, které ve střevech žijí. Nejdůležitější v této rovnici jsou tzv. probiotické bakterie, neboli probiotika.

Co jsou probiotika?Probiotic 12

Probiotika: pro=příznivý, bios=život.
Probiotika jsou mikroorganismy žijící v trávicím ústrojí každého člověka a udržují rovnováhu střevní mikroflory. Pro naše tělo a zdraví mají příznivé účinky. Trávicí trakt člověka obsahuje velké množství bakterií. Je však důležité, aby zažívací trakt byl osídlen bakteriemi s převahou Laktobacilů a Bifidobakterií. Tyto přátelské bakterie bojují o své místo na střevní sliznici. Přátelská probiotika také produkují látky (například vitamin B), které jim pomáhají v boji se škodlivými bakteriemi. Typickým příkladem výskytu probiotik je jogurt nebo kefír.

Věděli jste, že v tlustém střevě je více než 1000 bakterií na jeden gram jeho obsahu a 40% stolice je tvořeno právě bakteriemi?

Účinky probiotik na lidské zdraví

Normální a zdraví prospěšné funkce může zajišťovat pouze vyvážená mikroflóra, která obsahuje dostatečné množství probiotických kultur. Její složení se během života mění, liší se v jednotlivých částech GIT ( gastrointestinální trakt - trávicí systém )a závisí na dalších faktorech, jako je farmakoterapie, životní styl, výživa, psychický stav a další. V důsledku životního stylu zahrnujícího pohybovou aktivitu, stravování, farmakologickou terapii, expozici toxickým látkám a další faktory, dochází neustále k obměně složení GIT mikroflóry. Probiotika se v tomto směru podílejí na kompenzaci těchto výkyvů, uvádí mikroflóru trávicího traktu do fyziologické rovnováhy nebo ve prospěch nepatogenních mikroorganismů..

Pozitivní vliv probiotik se také uvádí v souvislosti s následujícími onemocněními, poruchami a schopnostmi:

 • imunomodulační účinky
 • léčba idiopatických střevních zánětů
 • infekce žaludku způsobená Helicobacter pylori
 • průjmová onemocnění
 • vaginální infekce
 • akutní pankreatitida
 • zvýšení výkonnosti organisnu
 • zlepšení regenerace celého těla, včetně pooperačních stavů

 

Probiotika se jeví jako vhodná terapie po léčbě antibiotiky. Lidské střevo je po jejich léčbě velmi oslabeno a mikroflóra výrazně redukována. Předpokládá se i posilující účinek po léčbě imunosupresivy a cytostatiky. V obou případech je typický častý výskyt průjmů. probiotika aplikovaná po těchto terapiích mohou pomoci obnovit zdravý poměr mikrobiálních kmenů, potlačit patogenní mikroflóru a redukovat frekvenci stolic. Je prokázáno, že jsou probiotika schopna zlepšit stav pacientů, kteří trpí alergiemi, často se v této souvislosti uvádí atopický ekzém, laktózová intolerance, astmatická rýma a další. Uvažuje se i o možném vlivu probiotických bakterií na vstřebávání minerálů, zejména pak vápníku. V této souvislosti pak i o prevenci osteoporózy u postmenopauzálních žen. Bakterie střevní mikroflóry, jejíž jsou probiotika součástí produkují vitaminy řady B a vitamin K..

Probiotikám jsou přisuzovány další příznivé funkce a vlivy na lidský organismus a jeho onemocnění. Ne všechny tyto vlivy však byly dostatečně zkoumány, aby přinesly ověřené a klinicky významné výsledky. Mluví se o působení probiotik na snižování hladiny cholesterolu, pozitivního vlivu na náladu a poznávací schopnosti, potenciální roli v terapii hypertenze, při léčbě jaterních onemocnění a jako o prevenci při peritonitidách.

Za nejčastější probiotika jsou považovány:

 • Lactobacillus (L. acidophilus, L. racemosus L. casei, L. delbrueckii)
 • Bifidobacterium (B. bifidum, B. breve, B. infantis, B. lactis, B.longum) 
 • Streptococcus (Lactococcus) lactis
 • Streptococcus thermophilus
 • Leuconostoc cremoris
 • kvasinky Torulopsis kefir
 • Torulopsis sphaerica
 • Saccharomyces fragilis

Kde najdeme probiotika?

Probiotic 12Jak už bylo řečeno, přirozeným zdrojem probiotik jsou mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír nebo také kyselé zelí. Někdy je však nutno, zejména u těch, kteří tyto zdroje probiotik nevyhledávají, doplnit probiotika z jiného zdroje. Nejčastěji se probiotika podávají ve formě rozpustných kapslí. Aby však probiotika mohla spolehlivě vykonávat svoji činnost, je nutno je dopravit do jejich přirozeného prostředí, a tím jsou střeva. K těm však vede cesta plná nástrah, z nichž nejhorší jsou trávicí žaludeční šťávy. Ty dokážou po rozpuštění kapsle snížit účinnost probiotik i o více než 50%.

Jaká probiotika tedy zvolit?

Na trhu je nepřeberné množství výrobců, kteří nabízejí probiotika různých kvalit. Důležité je, zaměřit se na obsah bakteriálních kmenů a množství probiotických bakterií. Dále je důležité zjistit, jak výrobce chrání bakterie pře nepříznivým působením žaludečních šťáv. Společnost LR má patentované mikrozapouzdření, kdy je zajištěno bezproblémový přechod přes žaludeční šťávy. Dalším neméně důležitým obsahem kapsle jsou tzv: Prebiotika

Co jsou Prebiotika?

Stejně jako člověk potřebuje k životu dodávat energii fe formě potravy, potřebují i probiotika ke svému životu svoji potravu. A tou jsou právě Prebiotika, což je nestravitelná nebo těžce stravitená složka potravin..Zjednodušeně řečeno, Prebiotika jsou potravou pro probiotika.

Kde můžeme Probiotika použít

 • Akutní průjmovitá onemocnění dětí, dospělých – virová, bakteriální (prokázáno studií)
 • Průjmy cestovatelů a po léčbě ATB (prokázano studiemi)
 • Prevence rozvoje atopického ekzému (prokázano studií)
 • Intolerance = nesnášenlivost laktózy – střevní obtíže
 • Nespecifické záněty střev – Crohnova choroba
 • Syndrom dráždiveho trakčníku
 • Divertikulitida tlustého střeva
 • Jaterní choroby
 • Zánět žaludku – Helikobakter pylori

 

Antibiotika, průjem a podpora probiotiky .

Průjmy patří k jednomu z nejčastějších nežádoucích účinků antibiotik. Vyskytují se asi u 20 – 40 % pacientů léčených antibiotiky..Pokud jsou probiotické kultury podávány během terapie, dosahuje účinek probiotik výrazných výsledků. Výskyt průjmových onemocnění klesá až na jednu třetinu a v případě, že už pacient průjmy trpí, pomáhají probiotika snížit jak jeho délku, tak intenzitu. Důvodem k použití probiotik při a po terapii antibiotiky vychází z předpokladu, že antibiotická léčba naruší vyváženost střevní mikroflóry, především nárůst Clostridium diffciale a kvasinek, v důsledku čehož vznikají u pacientů průjmy. Několik studií prokázalo, že současná léčba probiotiky tuto posunutou rovnováhu navrací zpět a působí tak preventivě proti průjmům. Tento účinek byl prokázán jak u dospělých, tak u dětí. Probiotika a jejich pozitivní vliv na lidské zdraví je v současnosti často diskutované téma zejména v odborných kruzích. Jejich příznivé účinky na střevní mikroflóru a imunitní systém jsou vědecky prokázány. V posledních letech je v popředí zájmu potenciální působení probiotik také v prevenci a terapii onemocnění a patofyziologických stavů..

PRO 12

 • Obsahují celkem 12 bakteriálních kmenů ( 5 bifidobakterii, 6 laktobacillů, 1 streptokok )
 • Důležité prebiotikum ve formě fruktooligosacharidu, maltodextrinu, mikrokrystalické celulózy a kukuřičného škrobu – což je potřebné k potencovaní účinku přítomných bakterii. Tyto bakteriální kmeny jsou chráněny patentovaným mikrozapouzdřením proti účinku žaludeční šťávy. A svým složením jsou PRO 12 schopny ovlivňovat imunitní systém a tím i řadu onemocnění..
 • 1 kapsle obsahuje minimálně 1 miliardu aktivních bakteriálních zárodků v patentovaném mikrozapouzdření (testy dokazují, že bez mikrozapouzdření je nutno tělu dodat nejméně 1014 bakterií v jedné kapsli, aby bylo zaručeno, že se do střeva dostane potřebné množství životaschopných bakteríí)
 • Aktivita bakterií je garantovaná minimálně do konce doby trvanlivosti. - probíhá pravidelná kontrola šarži s laboratorní zkouškou aktivity, proto mohou výrobek užívat děti od 1 roku věku
 • Pro děti lze kapsli otevřít a použit jen prášek (bakterie jsou chráněny)

 

Probiotika Pro 12

 

Nutriční hodnoty:

Nutriční hodnoty ve 100 g v denní dávce (1 kapsle)
Energetická hodnota (kJ/kcal) 1 250/299 6/1
Tuky 1 g 0 g
- z toho nasycené mastné kyseliny 0,9 g 0 g
Sacharidy 48 g < 0,5 g
- z toho cukr 3,9 g 0 mg
Vláknina 42 g < 0,5 g
Bílkoviny 3,6 g < 0,5 g
Sůl 0,39 g < 0,01 g

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.