Myčka nádobí se stala pro většinu z nás nepostradatelným pomocníkem v domácnosti. Šetří nám drahocenný čas i energii. Někdy se však stane, že nádobí není dobře umyté, zapáchá a podobně. Na vině jsou chyby, které děláme při mytí nádobí v myčce a při údržbě samotné myčky. V následujícím článku Vám poradíme, jak se těchto chyb vyvarovat.
Jaké nádobí do myčky nepatří?
Nádobí třídíme podle toho, zda je vhodné do myčky nebo ne. Obecně do myčky nepatří následující:
- lakované dřevo, hliník, mosaz, cín, bronz - ničí se povrch nádobí
- krišťál, zdobený porcelán - snižuje se lesk, barva nádobí bledne - použijte speciální prostředek Gel do myčky na sklo a porcelán
- vysoké a úzké skleničky - uvnitř se dokonale neumyjí
- silně připálené nádobí (hrnce, pánve, apod. ) - nečistoty mohou odolat, vhodné je použití Přípravku na extra znečištěné nádobí
Lze vy myčce mýt i náchylné nádobí jako je krišťál či porcelán?
Ano lze! Platí vša, že výhradně za použití speciálních gelových prostředků, které jsou k tomu určeny. Správnou volbou je použití Gelu do myčky na sklo a porcelán. Nádobí myjte samostatně, při nižší teplotě a pouze to, které je výrobcem označeno jako "vhodné do myčky".
Tip: mějte na paměti, že Vyše myčka není ani drtič odpadků ani odpadkový koš.
Skutečně umíte mýt ve Vaší myčce?
Nestačí jen přijít a zadat program. Opravdu čisté nádobí je otázkou mnoha faktorů:
- nastavte si Vaši myčku podle tvrdosti vody (zejména dávkování soli, která změkčuje vodu)
- při používání bezfosfátových tablet, gelu nebo prášku se ujistěte, zda výrobce Vaši myčku nastavil na tento typ prostředku
- vždy navolte optimální mycí program
- ujistěte se, že nemáte navolený program na tablety 3 v 1
- mycí program by měl trvat alespoň 90 minut, aby měly aktivní složky ekologických výrobků dostatečný čas na své působení – zkontrolujte tedy, jestli nemáte nastavený zkrácený program mytí.
- myčku pravidelně čistěte Čisticím prostředkem do myček nádobí alespoň 1× za 3 měsíce.
- nádobí ukládejte správně a myčku nepřeplňujte
- před uložením do myčky z nádobí odstraňte zbytky jídla, nebo ho lehce opláchněte (myčka není odpadkový koš, ani drtička odpadu)
- špinavé nádobí nenechávejte v myčce déle než jeden den
- zkontrolujte nastavení a množství Oplachovacího a lešticího prostředku do myček nádobí ve Vaší myčce nádobí
Jak řešit nejčastější problémy s myčkou
Šedé skvrny – na šedé skvrny použijte snížené dávkování Oplachovacího a lešticího prostředku do myček nádobí
Rez na příborech a nerezovém nádobí – příčinou jsou zbytky soli na nádobí (zejména pokud necháte nádobí v myčce před umytím delší dobu). Jedlá sůl má tak čas působit a narušit povrch, čímž vzniknou rezavé skvrny. Proto myjte nádobí co nejdříve, případně ho alespoň opláchněte.
Vyblednutí barev na nádobí – barevné nádobí není vhodné do myčky, proto ho v ní nedoporučujeme mýt.
Bílé okraje na nádobí a skleničkách – zkontrolujte nastavení myčky na tvrdost vody, nebo snižte dávkování soli.
Matný povlak na skleničkách – neskládejte sklenice příliš vedle sebe, voda pak nedostatečně oplachuje jejich povrch. Příčinou může být i zanesený filtr nebo špinavá myčka. V tom případě vyjměte filtr, odstraňte nečistoty a umyjte vhodným prostředkem na ruční mytí nádobí. Myčku čistěte pravidelně 1× za 3 měsíce pomocí speciálního Čisticího prostředku do myček nádobí – bez nádobí a na intenzivní program s oplachováním.
Vápenný povlak – za něj může nadměrná tvrdost vody nebo nedostatek soli v myčce (přestože kontrolka stavu ješte nemusí svítit).
Nádobí není dostatečně suché – to je způsobeno špatným naskládáním nádobí v myčce.
Přilepené a zaschlé zbytky potravin – během mycího cyklu je voda roznese, takže se přichytí na hladký povrch nádobí. Před vložením do myčky odstraňte zbytky jídla z nádobí a zkontrolujte, zda je filtr v myčce čistý.
Připálené hrnce a pánve – nádobí nejprve nechte odmočit, k mycímu prostředku pak přidejte Přídavný prostředek zvyšující účinky mytí nádobí v myčce.
Eurona jako první na českém trhu uvedla bezfosfátové tablety do myček nádobí a s nimi i ucelený program výrobků do těchto domácích spotřebičů.